قنات و باغ ایرانی


قنات و باغ ایرانی

نویسنده: مما

 
قنات و باغ ایرانی
31 اردیبهشت 1393
سخنران: محمدرضا حائری مازندرانی
با تشکر از همکاران مما: سارا غفوری، نینا ارزنی، کیمیا کیانی، شفق متولی و سیدمحمدرضا اعتصامی
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
جشنواره "باغ ایرانی" به همت موسسه جهان باغ ایرانیان از تاریخ 31 اردیبهشت  لغایت 2 خرداد 1393 در محل باغ موزه زندان قصر برگزار شد. در این جشنواره سه روزه، گروه‌های مختلفی از حوزه‌های مرتبط با باغ ایرانی نسبت به ارائه‌ی تجربیات خود در این زمینه اقدام نمودند.
مما (کارگاه معماری معاصر ایران) به عنوان یک NGO معماری و شهرسازی، به همراه سایر NGOهای فعال در امور آب و محیط زیست، در این برنامه شرکت کرد. با توجه به نقش حیاتی قنات در برپایی باغ‌های ایرانی و همزمان شدن این جشنواره با ثبت جهانی قنات به عنوان میراث جهانی کشاورزی در سازمان خوار و بار جهانی (FAO) ، تصمیم بر آن شد تا محمدرضا حائری به معرفی این میراث ارزشمند و نقش آن در ارتقاء مناظر فرهنگی در ایران من‌جمله باغ‌های ایرانی بپردازد. وی همچنین، با ارائه‌ی شرحی از سفر خود به رم جهت ثبت جهانی قنات‌های منطقه کاشان (در هفته اول اردیبهشت 1393)، به قیاس رفتار مردم و مسئولین شهر رم در حفظ، نگهداری و تبدیل پایتخت ایتالیا به  باغ و برخورد مردم و مسئولین کشور ما در تبدیل باغ‌های منحصر به فرد ایرانی مثل باغ فین کاشان به یک پارک معمولی پرداخت.
سخنرانی ایشان به همراه سرکار خانم فاطمه ظفرنژاد در روز افتتاحیه‌ی جشنواره و در حوزه‌ی فعالیت NGOها صورت پذیرفت. به طور خلاصه  سخنان محمدرضا حائری در دو بخش ارائه شد:

  • قنات، میراث جهانی کشاورزی (شرحی بر ثبت جهانی قنات‌های کاشان)
  • باغسازی یا باغ‌سوزی (تأملی بر درخت‌های شهر رم و درخت‌های باغ فین)

 
جهت مشاهده‌ی تصاویر روی لینک زیر کلیک نمایید:
نگارخانه "جشنواره باغ ایرانی"
همچنین جهت آگاهی از اخبار مربوط به ثبت جهانی قنات می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:
ثبت قنات در FAO